Dobry stan techniczny nieruchomości wymaga ciągłego dbania. Bardzo ważne jest nie tylko przeprowadzanie drobnych napraw i konserwacji, ale również przeprowadzanie systematycznych przeglądów budowlanych i kominiarskich. Jeśli budynek jest w dobrym stanie i prezentuje się ładnie, zwykle jego wartość może nawet rosnąć z czasem. Istotną rolę odgrywa tu także jego lokalizacja. Kto jest odpowiedzialny za to, aby weryfikować systematycznie stan techniczny budynku mieszkalnego i zajmować się jego konserwacją oraz bieżącymi usterkami.
Zarządzanie nieruchomościami – za co odpowiada zarządca budynku?
W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, zarządca jest osobą odpowiedzialną za większość kwestii związanych z utrzymaniem samego budynku i wszystkich terenów wspólnych. Taka osoba ma zapewnić odpowiedni stan techniczny, zorganizować naprawy i remonty, jak również zamówić niezbędne przeglądy. Zarządzanie nieruchomościami to szereg rozmaitych czynności, związanych także z rozliczaniem czynszów, prowadzeniem rachunków bankowych wspólnoty, opłacaniem mediów, czy organizacją sprzątania i dbania o tereny zielone. Dobry zarządca, który dba odpowiednio o nieruchomość, może przyczynić się do wzrostu wartości konkretnego budynku i ewentualnego zainteresowania potencjalnych nabywców.
Co ma wpływ na wartość zarządzanej nieruchomości?
Najważniejsza kwestia to oczywiście stan, w jakim znajduje się sam budynek. Znacznie łatwiej zarządza się nieruchomościami nowymi, które często znajdują się jeszcze na gwarancji dewelopera. W przypadku starszych budynków, zarządca musi mieć na uwadze pojawiające się usterki, konieczność renowacji poszczególnych instalacji i przeprowadzenia remontu, na przykład klatki schodowej, czy balkonów. On również planuje remont elewacji budynku, która musi robić odpowiednie wrażenie. Wiele osób zwraca też uwagę na kwestie takie, jak zadbana zieleń wokół budynku, czy funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw. Ważne jest więc, aby w sposób kompleksowy dbać o nieruchomość i starać się, aby wyglądała nienagannie oraz czysto.